Skip to main content

Dnes by asi nikdo nejezdil na kole, které nemá kvalitní brzdy. I když se to při jízdě na kolečkových bruslích nezdá, dosahuje se velmi vysokých rychlostí, které se blíží rychlosti pohybujícího se kola, a přesto u kolečkových bruslí již téměř 200 let chybí kvalitní funkční brzda.

Když před mnoha lety vynálezce a zakladatel Stopskate s.r.o. Pan Jaroslav Černý z Olomouce, takže velmi brzy zjistil, že největším problémem, který musí vyřešit, je bezpečné zpomalení a zastavení. Je docela zajímavé sledovat, co se kolem nás za 200 let změnilo, například v oblasti technologie a elektroniky. Auta, počítače, telefony atd.

Ačkoli první záznamy o inline bruslích jsou známy již téměř 200 let, v konstrukci těchto kolečkových bruslí nedošlo za toto velmi dlouhé období prakticky k žádným zásadním konstrukčním změnám. Asi o 20 let později se pan Černý vrátil k myšlence, jaké dobré by bylo brzdit inline brusle stejně snadno a bezpečně jako na kole. Jelikož neměl ani slavnou a legendární garáž, ve které začal sám Steve Jobs shromažďovat své první osobní počítače, musel si vystačit s halou a obývacím pokojem ve svém malém bytě.

Asi po půl roce experimentů a úsilí se Jaroslav Černý setkal s Ing. Patrik Partsch, který byl tímto projektem velmi nadšený. V roce 2017 byla založena společnost Stopskate se sídlem v Olomouci. Po mnoha hodinách práce a stovkách hodin testování olomouckých cyklostezek a inline stezek se zrodila první elektronická brzda pro inline brusle na světě!

V lednu 2020 společnost Stopskate s.r.o. uvádí na trh elektronický brzdový systém pro kolečkové brusle EBS 480 a EBS 480 STRONG, určený pro kolečkové brusle se čtyřmi kolečky. Tento startup společnosti Stopskate byl velmi úspěšně mediálně představen počátkem ledna 2020 na největším elektronickém veletrhu na světě CES v Las Vegas, kde si tuto novinku a český patent všimlo mnoho významných mediálních agentur. Například agentura Reuters o tomto startupu napsala, že „Stopskate byl jedním z nejzajímavějších na startu“ a vybrala Stopskate v konkurenci 2 500 společností mezi „To nejlepší z CES 2020“!

Inline bruslaři po celém světě konečně zažili skutečně funkční a velmi sofistikovanou brzdu pro své inline brusle, která jim přinese mnohem vyšší úroveň bezpečnosti a pohodlí při jízdě. Více informací najdete také na oficiálním webu Stopskate www.stopskate.cz